Voimakkaassa kasvussa oleva lattiapinnoitteiden maahantuoja Master Chemicals Oy on ostanut PiiMat Oy:n koko osakekannan 10.1.2025.
PiiMat Oy:n perustivat vuonna 1994 Kari Hellén, Matti Hyttinen ja Martti Matsinen. Yrityksen toimialana on rakennusmateriaalien maahantuonti ja myynti, päätuoteryhmänä tuotteet betonilattioihin. Omistajat ovat jo osin siirtyneet pois työelämästä, joten yhtiön myyminen oli kaikkia palveleva ratkaisu. ”Osakeyhtiön myyminen nyt ja juuri Master Chemicalsille on meille oikea-aikainen ja turvallinen ratkaisu. MC Oy:n tunnettuus ja yhtiön kasvuhakuisuus takaavat sen, että PiiMatin toiminta pääsee hyviin käsiin”, toteaa PiiMat Oy:n toimitusjohtaja Martti Matsinen. Matsinen jää toistaiseksi myynnin tueksi varmistamaan toiminnan, päämiesyhteyksien ja asiakkuuksien integroinnin.
Kaupan myötä Master Chemicals Oy:n tuotevalikoima laajenee selkeästi. Pinnoitemateriaalien lisäksi Master Chemicals Oy tarjoaa jatkossa erittäin kattavan valikoiman PiiMatin betonilattiamateriaaleja. MC:n toimitusjohtaja Jussi Heinonen kuvaa kaupan olevan merkittävä, mutta luonteva osa yrityksen strategiaa: ”Asiakaslähtöisyys on meille tärkeä toimintaperiaate. Haluamme palvella asiakkaita kattavasti, asiantuntevasti, ja olla luotettava kumppani. PiiMat on tunnettu ja vahva toimija. Tästä on hyvä jatkaa yhteistyötä ja sen kehittämistä uusien ja nykyisten asiakkaidemme kanssa.”
Lisätietoa:
Master Chemicals Oy / Jussi Heinonen, 040 350 7898, jussi.heinonen@master-chemicals.fi
PiiMat Oy / Martti Matsinen, 0400 458 382, martti.matsinen@piimat.fi